Producenci
Wszystko o wędzidłach

Wędzidła różnią pod względem rozmiaru, kształtu i funkcji. Każdy koń reaguje inaczej na określone wędzidło. Jest to zależne od kształtu jamy ustnej konia i jego wrażliwości na mechanizm działania wędzidła. Również materiał z jakiego jest wykonane odgrywa ważną rolę w oddziaływaniu na konia. Jest wiele rodzajów wędzideł, a każde z nich  inaczej wpływa na powodowanie konia.
Kiełzno jest ważną pomocą w jeździectwie, nie zastąpi jednak poprawnego dosiadu. Jeździec musi być w stanie poprawnie stosować zarówno pomoce popędzające jak i wstrzymujące. Najlepszym kiełznem będzie takie, z którym jeździec i koń dobrze się czują.


Wędzidło znajduje się we wrażliwym końskim pysku. Złe dopasowanie rozmiaru lub nieprawidłowe używanie wędzidła może powodować ból lub ranić konia. Zbyt krótkie wędzidło uciska kąty pyska, a zbyt długie nie leży spokojnie w pysku, przesuwając się w jedną i drugą stronę. Aby uniknąć nacisku wędzidła koń może próbować przekładać język na ścięgierz wędzidła. Niektóre konie przekładają cały język, natomiast wiele przekłada tylko kawałek. Badania wykazały, że duża liczba koni cierpi z powodu problemów języka. Świadczy to o tym jak ważne jest prawidłowe dopasowanie wędzidła. Działanie wędzidła często jest zbieżne z działaniem nachrapnika, dlatego ważne jest aby zwracać uwagę nie tylko na wędzidło, ale również na nachrapnik. Dzięki poprawnie zapiętemu nachrapnikowi nacisk wywierany przez wędzidło na szczękę przenosi się częściowo na grzbiet nosa. Poza tym koń nie może uciec od ręki jeźdźca przez otwarcie pyska.

Jak dopasować wędzidło?
Nie tylko szerokość i grubość wędzidła należy dopasować do rozmiaru końskiego pyska. Należy również zwrócić uwagę na przestrzeń jaką koń ma w pysku np. grubość języka czy szerokość szczęki. Szerokość pyska jest łatwa do zmierzenia - najlepiej przy pomocy wędzidła lub miarki. Szerokość szczęki mierzymy przykładając do niej palce. Jeśli dwa palce mieszczą się między kośćmi oznacza to, że koń ma szeroką szczękę. Tylko jeden palec oznacza wąską szczękę. Im szersza szczęka tym więcej miejsca w pysku. W szerokiej szczęce język znajduje się głębiej i koń ma więcej miejsca na poruszanie nim pod naciskiem wędzidła. Wąska szczęka daje do tego mniej możliwości.

Wskazówki dotyczące szerokości wędzidła:
* Wędzidło pojedynczo łamane powinno być o 1cm szersze od pyska konia aby nie przyszczypywało kącików pyska
* Wędzidło podwójnie łamane 0,5cm.
Według powszechnej opinii im grubsze wędzidło tym delikatniejsze działanie. Należy jednak zwrócić uwagę czy nie jest ono dla konia za grube i umożliwia mu poprawne zamknięcie pyska. Aby ocenić przestrzeń w końskim pysku należy sprawdzić grubość języka oraz odstęp między dolna i górną szczęką podczas gdy pysk jest zamknięty.

Punkty nacisku wędzidła

Wędzidło działa poprzez nacisk na odpowiednie punkty dzięki czemu jeździec może komunikować się z koniem. Przy wyborze wędzidła warto zwrócić uwagę, które punkty nacisku posłużą nam do dobrej komunikacji z koniem. Wędzidło działa w trzech głównych obszarach: na język, na krawędzie żuchwy (bezzębna część końskiego pyska) oraz na potylicę. Różne typy wędzideł wywołują nacisk na różne miejsca.

 

 

Punkty nacisku na głowę

 

 
Oddziaływanie na policzki jest przydatne w szkoleniu, wspomaga zgięcia i kierowanie koniem

Nacisk na dolną krawędź żuchwy może mieć istotny wpływ na wzrost kontroli nad koniem. Nacisk wywierany przez łańcuszek jest silny ze względu na umiejscowienie w delikatnym miejscu, ale może być też złagodzony poprzez przenoszenie nacisku na inne rejony takie jak jama ustna czy potylica. Skórzany czy nylonowy pasek będzie łagodniejszy niż łańcuszek

Nacisk na potylicę jest wywierany przez ogłowie i wzrasta proporcjonalnie do długości górnej części czanki. Gdy jest stosowany u konia, który akceptuje ten rodzaj nacisku powoduje opuszczanie głowy. Nacisk na potylicę jest przeważnie stosowany w połączeniu z innym rodzajem nacisku co powoduje, że jest on lepiej akceptowany
 

 

Punkty nacisku na jamę ustną

 
Nacisk na bezzębną część żuchwy jest wywierany przez prawie wszystkie wędzidła. W zdecydowanej większości jest akceptowany przez konie, prowadzi do opuszczenia głowy Uciskanie oraz działanie na zasadzie "dziadka do orzechów" przez standardowe wędzidła pojedynczo łamane wywiera silny nacisk na krawędzie żuchwy prowokując do podnoszenia głowy i otwierania pyska. Dobrze zbudowane wędzidła pojedynczo łamane blokują się w pewnym momencie nie dopuszczając do nadmiernego zgięcia łagodząc ten ucisk. Nacisk na język jest dobrze tolerowany przez większą część koni i powoduje opuszczanie głowy

 


Rodzaje ścięgierzy

KOMFORT – równo opiera się na języku, dzięki wgłębieniu w środkowej części pozostawia więcej swobody dla języka. Po nabraniu wodzy wywiera równomierny nacisk na język i krawędzie żuchwy. Dzięki zastosowaniu ślinianek uniemożliwia przyszczypywanie kącików warg. Jest to dość łagodny rodzaj ścięgierza poprzez, którego zastosowanie komunikacja jeźdźca z koniem odbywa się bardzo delikatnie. Powierzchnia tego wędzidła jest bardzo gładka i z łatwością porusza się w pysku nawet gdy koń mało się ślini. Ten rodzaj ścięgierza jest idealny dla młodych i wrażliwych koni.
PROSTY – przenosi nacisk na całą szerokość języka oraz krawędzie żuchwy. Gdy jeździec działa zbyt mocno tylko jedną wodzą wędzidło może przechylać się w pysku. W związku z tym powinno być stosowane tylko przez bardziej doświadczonych jeźdźców.

                   

POJEDYNCZO ŁAMANY – Ścięgierz o takim kształcie podczas nabrania wodzy delikatnie zmienia swój kąt ułożenia wywierając większy nacisk na język. Jest lepsze dla koni, które są bardzo „aktywne” w pysku a bawią się łącznikiem wędzidła podwójnie łamanego przez co nie odpowiadają na jego sygnały. Istnieje jednak ryzyko, że nieodpowiednio wyprofilowane wędzidło może wywierać nacisk na podniebienie i zaciskać się na żuchwie na zasadzie „dziadka do orzechów”.

1 - podniebienie

2 – wargi

3 – język

4 –krawędzie żuchwy

                         

PODWÓJNIE ŁAMANY – Bardzo dobrze dopasowują się do pyska konia i są chętnie przez nie akceptowane. Różne rodzaje łączników delikatnie różnią się w sposobie działania. Im mniejszy łącznik tym silniejsze działanie – bardziej skoncentrowane na języku. Łącznik płaski, prostokątny podczas nabrania wodzy układa się delikatnie pod kątem mocniej naciskając na język – jest dobry dla koni, które używają języka napierając nim na wędzidło zyskując w ten sposób więcej kontroli

1 - podniebienie

2 – wargi

3 – język

4 –krawędzie żuchwy

JĘZYKOWY– Dzięki wygięciu w środkowej części taki rodzaj ścięgierza pozostawia wystarczająco dużo przestrzeni dla końskiego języka. Wiele koni reaguje wówczas większym zrelaksowaniem i chętnie żuje wędzidło. Taki rodzaj świetnie nadaje się dla koni, która nie chcą zaakceptować nacisku na język, oraz dla tych, które mają skłonność do przekładania języka nad wędzidło.
BUTTERFLY (PATKA) – To innowacyjne spojrzenie na przestrzeń w pysku konia. Anatomiczny kształt w połączeniu z szerszą częścią w miejscu języka oferuje mu optymalną przestrzeń wywierając jednocześnie delikatny nacisk. Takie wędzidło działa w systemie nagradzania – poprzez powrót do bardziej komfortowej pozycji, gdy wodze są oddane.

SKÓRZANY – Rodzaj ścięgierza, który konie chętnie akceptują, wzmagając żucie i ślinienie się. Im koń bardziej się ślini tym lepiej wędzidło porusza się w pysku. Im wędzidło jest bardziej mokre tym lepiej dopasowuje się kształtem do anatomii końskiego pyska. Szczególnie polecane dla młodych i bardzo wrażliwych koni, które nie akceptują metalowych wędzideł.

CHERRY ROLLER - ten rodzaj obraca się w końskim pysku dając mu coś do zabawy jednocześnie redukując prawdopodobieństwo, że wędzidło zostanie złapane-przytrzymane przez zęby konia.  
JĘZYKOWY KONNEX - Profilowany ścięgierz oferuje dużo miejsca dla wrażliwego końskiego języka, jest cieńszy dzięki czemu wygodnie ustawia się w końskim pysku a wypłaszczenie w środkowej części portu sprawia, że nacisk wodzy rozprowadzony jest na większej powierzchni języka co jest zdecydowanie bardziej komfortowe dla konia niż miejscowy nacisk. To bardzo ważne właściwości zwłaszcza dla koni z małą ilością miejsca w pysku, z dużym językiem oraz nie tolerujących nacisku na język.


Poziom nacisku wędzidła w zależności od rodzaju ścięgierza

 

 

 

 

Legenda:

 



Rodzaje wędzideł

ZWYKŁE – Zapewniają większą swobodę w poruszaniu się wędzidła.
Pozwalają na natychmiastową ulgę i zniesienie nacisku z języka i krawędzi żuchwy.
Wędzidło zostaje natychmiast przywrócone do neutralnej pozycji w pysku.
Wielkość kółek wędzidłowych ma znaczenie - Im mniejsze kółka tym szybsze i bardziej bezpośrednie jest działanie jeźdźca. Większe kółka są łagodniejsze w działaniu na pysk, jednak mocniej działają na policzki.
OLIWKOWE - stabilnie leży w pysku, a łagodnie jego przejście do kółek wędzidłowych zapobiega przyszczypywaniu kącików. Zniesienie nacisku następuje wolniej niż w zwykłym wędzidle przez co wytwarza delikatny nacisk na potylicę.
  W kształcie litery D. Mocniej działające na policzki co ułatwia wykonywanie zakrętów. Kształt i ciężar tych kółek zapewnia neutralnie ułożenie wędzidła w pysku konia. Polecane dla młodych i niedoświadczonych koni.
  Z WĄSAMI – wędzidło bardzo stabilnie leży w pysku. Przydatne dla koni, które potrzebują więcej wsparcia podczas wykonywania zakrętów, szczególnie koni młodych lub bardzo silnych. Jest popularne wśród skoczków, którzy potrzebują wykonywać krótkie, szybkie zakręty. Można je dodatkowo zamocować do pasków policzkowych. Powstaje wówczas dźwignia powodująca zwiększony nacisk na kąty pyska i potylicę.
  CYGANKA – Dzięki zastosowaniu dwóch par wodzy w połączeniu z dźwignią wytwarzaną przez dolną wodzę taki rodzaj wędzidła umożliwia bardziej skuteczną i precyzyjną kontrolę. Podpięta niżej wodza powoduje, że wędzidło się delikatnie obraca i przesuwa. Jeździec ma możliwość wywierania większego nacisku na potylicę i pysk konia zyskując maksymalną kontrolę. Polecane dla koni, które mają tendencję do wpierania się w wędzidło
  WIELOKRĄŻEK - Jest to bardzo uniwersalny rodzaj wędzidła ze względu na możliwość zastosowania 4 różnych sposobów przypięcia wodzy. Różny stopnień użycia dźwigni intensyfikuje działanie pomocy używanych przez jeźdźca. Aby uzyskać bardziej bezpośrednie działanie wędzidła można podpiąć wędzidło paskiem pod brodą. W ten sposób zostaje ograniczony nacisk na potylicę.

 

KIMBLEWICK – Rodzaj wędzidła, który łączy w sobie bezpośrednie działanie z zastosowaniem dźwigni. Stosowanie dla koni, które są zbyt silne i mało uważne na wędzidło. Często używane dla dzieci, aby zwiększyć ich kontrolę nad końmi. Istnieją dwa podstawowe rodzaje takich wędzideł – z oczkiem na przypięcie wodzy w kółku wędzidłowym lub gładkie gdzie wodze przypięte są klasycznie do kółka. Każdy rodzaj wymaga podpięcia łańcuszka lub paska pod brodę. Jeśli wodze są podpięte do górnego oczka działają w bezpośrednim przełożeniu na wędzidło. Jeśli wodze są podpięte do dolnego oczka działają na zasadzie dźwigni, wywierając nacisk zarówno na szczękę jak i potylicę. Wersja z otwartymi oczkami to KIMBLEWICK RNF
  PELHAM – jest to swojego rodzaju połączenie działania munsztuka z wędzidłem. Zapewnia dodatkowe działanie dźwigni na potylicę a dzięki zastosowaniu łańcuszka nacisk jest wywierany na żuchwę. Pelham może być używany przy zastosowaniu jednej lub dwóch par wodzy. Przy użyciu jednej wodzy zalecamy zastosowanie łącznika którym łączy się kółka i do niego przypina wodze. Jeśli koń ma tendencję do rzucania głową zasadne jest zastosowanie dwóch par wodzy wówczas dolna para wodzy wywiera większy nacisk na potylicę. Koń próbując uniknąć tego nacisku będzie obniżał głowę. Często stosuje się dwie pary wodzy aby użyć nacisku na potylicę wówczas gdy to stosowne. 
  PROPELER PELHAM – posiada te same właściwości co klasyczny pelham natomiast dodatkowo ścięgierz może się obracać. Umożliwia to koniowi umieszczenie wędzidła w pysku w pozycji, która jest dla niego najbardziej komfortowa. Ten rodzaj pelhamu jest stosowany u bardziej delikatnych koni lub takich, które preferują, aby wędzidło było bardziej ruchome w pysku.
  SWALES PELHAM – zaprojektowany by zapewnić kontrolę nad bardzo silnymi końmi, które mają skłonność do „chowania się”. Jest to wędzidło o silnym działaniu, które nie nadaje się dla początkującego jeźdźca oraz konia, który jeszcze nie w pełni rozumie używane pomoce. Ten rodzaj pelhamu zdejmuje nacisk z potylicy ponieważ paski policzkowe są przyczepione do wewnętrznych luźnych poruszających się kółek. To wzmaga działanie łańcuszka wywierając większy nacisk na żuchwę ze względu na działanie dźwigni. Powinno być używane z dwoma parami wodzy, a zastosowanie bardziej miękkiego ścięgierza sprawia, że jest przyjemniejsze dla konia.
   WĘDZIDŁO KOMBINOWANE – System działania tego wędzidła został zaczerpnięty z klasycznej cyganki, jednak główny nacisk nie jest kierowany na potylicę a na żuchwę. Używanie drugiej wodzy, która działa z niewielką dźwignią równomiernie na dolną szczękę i krawędzie żuchwy jest dobrze przyjmowane przez konie. Górna wodza w dalszym ciągu pozwala jeźdźcowi używać nacisku na potylicę. Jest to świetne wędzidło dla silnych koni, które mocno ciągnął do przeszkody.
   TANDEM – Połączenie hackamore z wędzidłem używane z jedną parą wodzy zapiętych na dole czanki. Dzięki takiemu połączeniu działanie pomocy jeźdźca jest równomiernie rozłożone na nos, dolną szczękę i potylicę. Gdy jeździec mocniej nabiera wodze dodatkowo dochodzi jeszcze nacisk na język. Jest to odpowiednie wędzidło dla koni o bardzo delikatnym pysku, lecz u których jazda na samym hackamore nie daje wystarczającej kontroli.
   MUNSZTUK - Wędzidło munsztukowe powinno być większe od munsztuka o ok. 1 cm. Dolne ramiona czanek działają za pośrednictwem języka na żuchwę, a górne ramiona czanek działają jak na potylicę. Wędzidło munsztukowe jest kiełznem podstawowym, munsztuk kiełznem dodatkowym. Jeździec musi być w stanie używać obu wodzy jednocześnie. Dobrze wyprofilowany munsztuk podczas nabrania wodzy nie naciska na podniebienie tylko obraca się na języku.

 

Poziom nacisku wędzidła w zależności od jego rodzaju

 

 

 

Legenda

 

Materiały stosowane do produkcji wędzideł


Wędzidła mogą być wykonane z różnych materiałów. Najpopularniejszy to stal nierdzewna czyli stop zawierający żelazo, chrom i nikiel, co jest całkowicie neutralne – nie ma żadnego smaku ani aromatu. Wędzidła plastikowe zachęcają konia do żucia, są delikatne dla języka i pyska. Konie bardzo dobrze reagują na wędzidła, które są wykonane w całości lub częściowo z miedzi ponieważ na powierzchni przedmiotów miedzianych zachodzi ciągły proces utleniania, co stymuluje produkcję śliny. Jednak czysta miedź nie jest trwałym materiałem i nie może być wykorzystana jako skuteczny materiał do produkcji trwałych wędzideł. Popularny jest Argentan (65% miedź, 12-15% nikiel, pozostałe cynk) czyli tzw. „niemieckie srebro”, konie lubią smak uwalniający się w procesie utleniania argentanu, ponadto substancja ta ma dla konia bardzo przyjemny zapach. Prowadząc rozmaite badania Sprenger pracował nad materiałem, który posiadałby wszystkie zalety miedzi i zarazem charakteryzowałby się wyższą trwałością. Wyprodukował i opatentował Aurigan (85% miedzi, 4% krzemu, 11% cynku), który utlenia się bardzo silnie, jest bardziej wytrzymały niż argentan i intensywniej pachnie. Testy wykazały, że konie lubią specyficzny smak i zapach, który wydziela ten stop.

Matowienie wędzidła jest naturalnym procesem powstającym podczas utleniania. Kolejne badania Centrum Rozwoju Sprenger doprowadziły do uzyskania nowego materiału. Sensogan – nowy stop opracowany na podstawie oryginalnego materiału jakim jest Aurigan. Wyróżnia go skład, który jest kompozycją miedzi, manganu i cynku. Takie połączenie daje w rezultacie bardziej płynny i uregulowany proces utleniania. Dodatkowo mangan, jako kluczowy składnik w aktywacji enzymów, jest bardzo istotny w procesie budowy tkanki łącznej jak i dla zwiększenia masy mięśniowej oraz poprawy metabolizmu. Może być zatem pomocny w redukcji stresu i zakwasów mięśni. Ponadto, mangan jest potrzebny do obniżania poziomu histaminy oraz może zapobiegać skórnym reakcjom alergicznym. SPRENGER przez lata wraz z Wyższą Szkołą Weterynaryjną w Hanowerze prowadził wspólne specjalistyczne i dogłębne badania, które zaowocowały dokładną znajomością anatomii końskiego pyska i dały odpowiedź m.in. na kluczowe pytania: Ile miejsca jest w pysku konia oraz jakie struktury anatomiczne należy uwzględnić przy projektowaniu wędzidła. W oparciu o zdobytą wiedzę Sprenger nieustannie pracuje nad innowacyjnymi produktami o optymalnej konstrukcji.

Kluczowe zagadnienia:

*Ile miejsca jest w pysku konia?

Podczas badań mierzona była odległość między dolną a górną kością szczękową na wysokości diastemy (krawędzi bezzębnej). Wyniki tych pomiarów były zaskakujące. Według nich nie ma ona  związku z wiekiem dorosłego konia, długością głowy ani wielkością konia. Oznacza to, że np. młodszy koń może mieć większy odstęp pomiędzy dolną a górną kością szczękową w miejscu diastemy (a więc więcej miejsca na wędzidło) niż koń stary. Zaskakujący był również fakt, że odstępy po lewej i po prawej stronie żuchwy mogą być różne. Rozmiar jamy ustnej konia jest mniejszy, niż zakładano. Język wypełnia niemal całą jamę ustną i działa jak wyściółka. Wysokość i szerokość podniebienia nie są tak duże jak przypuszczano.

Jego wysokość wynosi od 1,5 do 3,5 cm. Odległość między szczęką górną i szczęką dolną w miejscu, gdzie znajduje się wędzidło wynosi u koni od 2,5 do 4,5 cm

Aby zmierzyć odległość między górną i dolną szczęką oraz wysokość podniebienia najlepiej użyć palców, a następnie je zmierzyć. Należy ostrożnie włożyć palce do pyska (wałachy i ogiery mogą mieć dodatkowy ząb), w przypadku nacisku zmienić palec na mniejszy. Aby zbadać podniebienie należy najpierw złapać język aby koń nie mógł zamknąć pyska.

            


*Jakie struktury anatomiczne należy uwzględnid przy projektowaniu wędzidła?

Zrobione podczas badań zdjęcia rentgenowskie wyraźnie pokazują, jak wędzidło porusza się w pysku konia. Obraca się ono wokół własnej osi, kiedy ściąga się wodze. Dzieje się to również wtedy, kiedy ściąga się tylko jedną wodzę. Jednocześnie wędzidło cofa się i zostaje przyciśnięte do języka.

 

                                  

Cała jama ustna jest błoną śluzową, która jednak nie jest wszędzie taka sama, jeśli chodzi o jej budowę i grubość. Na szczególną uwagę zasługuje śluzówka w miejscach, gdzie mocno przylega do kości. Górna kość szczękowa buduje łuk podniebienny. Bezpośrednio pod tym kościstym łukiem znajduje się dość bogaty system żył. Jest on pokryty śluzówką podniebienia. Widać, że żyły i śluzówka zajmują dużo miejsca, które tym samym nie może być zajęte przez wędzidło. Język wypełnia prawie całą jamę ustną. Dzięki swojej ruchliwości i plastyczności może się dopasować do przedmiotów o różnym kształcie i wielkości - także do takiego „ciała obcego” jakim jest wędzidło. Poza tym wzmacnia on przyjmowanie sygnałów przekazywanych za pośrednictwem wędzidła. Należy pamiętać, że  język, który znajduje się w bezpośrednim kontakcie z wędzidłem, jest wysoce wrażliwym narządem zmysłu. Język pokrywa dolną kość szczękową. Działa on więc jak wyściółka pomiędzy wędzidłem, a diastemą szczęki dolnej. Nacisk wywierany przez wędzidło może oczywiście przenikać przez tkanki miękkie i dosięgać dolnej kości szczękowej. Kiedy koń cofa język, wędzidło ześlizguje się bezpośrednio na śluzówkę szczęki dolnej. Tutaj właśnie tkanka miękka pokrywająca kość jest zbyt cienka, żeby stanowić skuteczną wyściółkę. Poza tym znajdują się tu już krawędzie kości, które mogą być jeszcze ostrzejsze niż te pokazane na ilustracji.

5a

A – łuk podniebienny
B – system żył
C – śluzówka podniebienia
Bit – Wędzidło
D – język

 


 

 

 

5b

Bit – Wędzidło
E – dolna kośd szczękowa
F – śluzówka na dolnej kości szczękowej
G – krawędź kości diastemy szczęki dolnej

 


SPRENGER- technologia i rodzaje ścięgierza

Wędzidła SPRENGER powstały w oparciu o dogłębne badania prowadzone nad końskim pyskiem. Posługując się analizą rozmiarów i zrobionych zdjęć rentgenowskich ręcznie wykonano wiele różnie ukształtowanych modeli pojedynczo i podwójnie łamanych wędzideł i przekazano je do różnych stajni testowych. Wyniki tych testów były starannie zapisywane i sprawdzane. Najlepszy wynik osiągnęło wędzidło podwójnie łamane. W wyniku przeprowadzonych badań powstały następujące wędzidła:

KK-ULTRA
W porównaniu do dawnej wersji wędzideł podwójnie łamanych, łącznik został skrócony i nachylony pod kątem 45 stopni do przodu. Gwarantuje to, że zaokrąglona część środkowa KK miękko leży na języku nie naciskając na niego. Gdy wędzidło KK-Ultra porusza się w pysku konia podczas ściągania wodzy, łącznik obraca się na języku co umożliwia skuteczne stosowanie pomocy przez wykorzystanie zmysłu czucia na języku. Taki rodzaj wędzidła doskonale wykorzystuje wrażliwość końskiego języka, a przekazywane koniowi sygnały są bardzo precyzyjne.

WH-ULTRA
Wędzidła WH Ultra - podwójnie łamane ze skręceniem o 45 stopni oraz elementem ruchomym w części środkowej. To wędzidło w szczególny sposób pobudza czynność języka, co z kolei pobudza konia do żucia i wywołuje u niego intensywne ślinienie. Przyjęcie wędzidła w przyjemny sposób rozluźnia szczękę.

WH-ULTRA Soft
Nowa wersja sprawdzonego wędzidła WH ULTRA: łącznik pokryty miękką, rozciągliwą gumą. Dzięki niemu łatwiej naprowadzić konia na wędzidło, a działanie wodzy z wyczuciem przekazywane jest bezpośrednio na język. Rezultatem jest optymalna czynność pyska i zadowolone konie. Wędzidło to zapobiega blokadom języka oraz
szczękaniu zębami.


DYNAMIC RS
Wędzidła o anatomicznym kształcie wyjątkowo naturalne dla kooskiego pyska i języka, powodują delikatny i równomierny nacisk na cały język. Pozwalają jeźdźcom na przekazanie delikatnych, ale efektywnych poleceń zachowując najlepszy kontakt z koniem.


TURNADO
Nowy wymiar wędzideł pojedynczo łamanych. Dzięki skręceniu ścięgierza o 45 stopni do przodu wędzidło to umożliwia równomierne rozłożenie nacisku na język. W porównaniu do tradycyjnych wędzideł pojedynczo łamanych działanie wodzy jest odbierane bardziej bezpośrednio, a jednocześnie miękko. Idealne dla koni mających problemy z językiem.


Wędzidło korekcyjne
Produkt polecamy dla koni broniących się przed ręką, koni wyciągających wodze z ręki oraz koni zbyt mocno opierających się na wędzidle. Może ono być stosowane również u koni ze zranionym podniebieniem. Wędzidło to
powinno być o 1 cm mniejsze niż normalne.


2-Type KK-Ultra
Łączy lekkośd i swobodę poruszania zwykłego wędzidła oraz boczny nacisk i ochronę kącików pyska wędzidła oliwkowego. Polecane dla koni o wyjątkowo delikatnym i wrażliwym pysku.
Wszystkie kiełzna KK-Ultra są oznaczone strzałką, która pokazuje, jak prawidłowo przypiąć wędzidło. Aby uzyskać odpowiednie działanie, strzałka musi się znajdować – patrząc od strony jeźdźca - po lewej stronie skierowana do przodu. Jeśli wędzidło KK-Ultra zostanie przypięte odwrotnie, działanie wodzy może nie być tak wyraźne i określone.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl